čtvrtek 12. dubna 2012

25.4.2012 Velké Futurum aneb Byl pes ve FUTURU s ksichtí bandou


 • 25.4.2012
  Poslední dubnovou středu máte jedinečnou možnost vidět a slyšet v pražském klubu Futurum vícero kapel z okruhu Stejných ksichtů. Sejdou se proto, aby přivedly na svět sampler s názvem Druhá nejrychlejší kolektivní hra

  Letos na jaře je tomu přesně 15 let, co se na jednom ...pódiu v pražském klubu U Rafa sešlo hned šestice spřátelených kapel. Na tom by nebylo nic tak divného, snad jen, že někteří muzikanti téměř neopustili podium „Kapely se střídají, ale na podiu jsou pořád stejný ksichty“ pravil tehdy kytarista Antonín a úderný slogan byl na světě. Za těch patnáct let se ona hudební pospolitost samozřejmě velmi proměnila, většina kapel ale dosud funguje, byť personální provázanost už není tak zjevná. Pár ksichtů odpadlo, ale nahradili je noví lidé. Třeba Fanda Holý, který se svým kontrabasem a postupně celou řadou dalších nástrojů obohatil hned několik ksichtích sestav.

  „Stejný ksichty v posledních letech možná nejsou tolik vidět jako třeba na přelomu století. ale během posledních dvou – tří let vyšlo hned několik nových desek, přibyly nové tváře, tak proč zase jednou nepředstavit všechny pohromadě?“ pravil František a začal konat. Výsledkem je výběr tvorby hned osmi těles žánrově rozkročených od šramlu, wrold music přes akustickou hudbu, country až po rock´n´roll, punk, alternativu a bůhvíco ještě. Aby posluchači nedostali naservírováno jenom to, co už znají z vydaných desek, každá kapela dostala zadání vybrat jeden kus z „řadové“ desky a jednu dosud nevydanou raritu. Ahmed má hlad tak vedle písně Pijanyca z poslední ho alba zařadil „ambientní remix“ písně Kemu je najgorsi na swiace, Byl pes (dříve jste možná znali Monty Pičusův létající pes) k tracku z loňské placky Tak si pluj přidal aktuální živák pořízený v Bratislavě, U Jarabáků můžeme porovnat ryze akustický model 2012 z letos vydané desky s „celokapelovým“ soundem z dřívějška. Klec ze svého šuplíku vytáhla oblíbenou coververzi Leonarda Cohena, Neočekávaný dýchánek vedle dumky z Plechu servíruje léty prověřené, leč nikdy oficiálně nevydané Šproty. Kapitán Kajman se s tímto hudebním světem sice před pár lety rozžehnal, učinil tak ale velmi vydařeným koncertem, ze kterého přináší ochutnávku právě tento sampler. Nové tváře v ksichtí rodině představují Kojoti hlásící se k alternativní country a jejich frontman Fanda Holý též v sólo podobě. Pod názvem Stinka se pak skrývá Hana Lundiaková, postava známá ze světa literatury. Bylo to právě na onom památném večírku U Rafa, kdy jí „otec zakladatel“ téhle hudební pospolitosti Míša Hrubý poprvé přivedl mezi stejný ksichty v řadách dnes již zapomenuté kapely Trenér Norů. Mezitím prošla Rudovousem a Třemi sestrami, nedávno pak s výpomocí Martina Černého právě z Rudovouse natočila několik vlastních osobitých písní šansonového ražení. Dvě z nich najdeme i na tomto výběru Stejných ksichtů. Kruh se uzavřel.

  Album Druhá nejrychlejší kolektivní hra si vedle Fandy produkčně vzal na starost Petr „Káda“ Kadaník, finálního masteringu se zhostil Ondřej Ježek. CD vydané vlastním nákladem bude pokřtěno ve středu 25. dubna od 19 hodin v pražském klubu Futurum za doprovodu většiny zúčastněných. Mediálním partnerem je pražské Radio 1.
  Zobrazit více

Zborovská 7, 150 00 Praha, Czech Republic